Jak wykupić prawa autorskie do piosenki?
Legalne wykorzystanie cudzych utworów wymaga zadbania o prawa autorskie. Czy można wykupić prawa autorskie do piosenki i jak to zrobić?
Czujesz się pokrzywdzony?
Legalne wykorzystanie cudzych utworów wymaga zadbania o prawa autorskie. Czy można wykupić prawa autorskie do piosenki i jak to zrobić?
Dowiedz się jak zastrzec i ochronić nazwę zespołu muzycznego?
Organizacja działalności muzyka lub zespołu muzycznego ma duże znaczenie, m.in. z punktu widzenia kwestii ubezpieczeniowych czy podatkowych. Właściwa organizacja działalności pozwala także na lepszą ochronę swoich praw. O czym więc pamiętać organizując działalność muzyczną?
Organizacja działalności muzyka lub zespołu muzycznego ma duże znaczenie, m.in. z punktu widzenia kwestii ubezpieczeniowych czy podatkowych. Właściwa organizacja działalności pozwala także na lepszą ochronę swoich praw. O czym więc pamiętać organizując działalność muzyczną?
Współpraca z wydawcą muzycznym jest bardzo istotnym elementem kariery muzycznej. Potencjalne konflikty mogą doprowadzić np. do ograniczania swobody twórczej artysty czy braku regularnych rozliczeń. Warto zatem wiedzieć, jak współpracować z wydawcą, w szczególności w przypadku konfliktu.
Prawo do nazwy obejmuje nie tylko osoby prawne, lecz również jednostki organizacyjne nieposiadające takiej osobowości, a także grupy osób, jak choćby zespołu muzyczne.
Wiele osób zastanawia się w jakich sytuacjach mamy do czynienia z użyciem artystycznego wykonania a w jakich wizerunku osoby? W artykule wyjaśniam czym różni się artystyczne wykonanie od wizerunku.
W praktyce bardzo często spotykane są próby uniknięcia odpowiedzialności z tytułu naruszenia dóbr osobistych przez zamieszczanie zastrzeżenia, że wszelkie podobieństwa odnoszące się do osób występujących w danym materiale, miejsc oraz wydarzeń, są wyłącznie przypadkowe. Czy takie zastrzeżenie jest prawne skuteczne?
Kwestia swobody debaty publicznej była przedmiotem szeregu wypowiedzi zarówno Sądu Najwyższego, jak i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W artykule prezentuję najważniejsze orzeczenia wskazujące na granice wolności wypowiedzi.
Karykatura uwypukla pewne cechy człowieka mając na celu żart, ironię czy ośmieszenie. Tym samym ocena czy doszło do naruszenia dóbr osobistych powinna być bardzo ostrożna.
Ochrona wizerunku osoby powszechnie znanej doznaje prawnych ograniczeń. Warto poznać sytuacje, w których określone działania nie będą bezprawne. Przykładowo – kiedy dozwolone będzie wykonanie fotografii osoby powszechnie znanej?
Odpowiedź na pytanie kim jest osoba powszechnie znana wykonująca funkcje publiczne ma duży wpływ na ocenę przysługujących uprawnień. Prawo nie wskazuje jednak jaka jest definicja takiej osoby.
Pełnienie publicznej roli w społeczeństwie wywołuje skutki również w sferze ochrony prawa do prywatności.
Życie intymne każdej osoby podlega zawsze pełnej ochronie prawnej w ramach prawa do prywatności. Pomimo tego wiele osób zastanawia się czy można publikować informacje intymne.
W przeciwieństwie do informacji, które są dostępne publicznie informacje dotyczące życia prywatnego można publikować tylko wyjątkowo.
Wiele informacji dotyczących działalności człowieka znajduje się w domenie publicznej. Informacje te najczęściej nie uzyskują ochrony na gruncie dóbr osobistych, w tym prawa do prywatności.
Wiele osób korzystających z internetu zamieszcza linki do innych stron internetowych. Niekiedy takie działanie może zostać uznane za naruszenie dóbr osobistych, a osoba, która umieszcza linki może ponosić odpowiedzialność karną oraz cywilną.
Wywiad stanowi formę pracy dziennikarskiej oraz jest materiałem prasowym. W związku z tym odpowiedzialność za wywiad będzie ustalana na gruncie ustawy prawo prasowe. To oznacza z kolei, że oprócz autora wypowiedzi odpowiedzialność cywilną będzie mógł ponosić także wydawca.
W praktyce bardzo często spotykane są różne metody kamuflowania naruszenia prawa. O naruszeniu prawa do czci można mówić, gdy możliwa jest identyfikacja adresata. Naruszeniem może być więc taki artykuł, który obraża nie tylko treścią, ale samym tytułem lub formą.
O naruszeniu czci możemy mówić, gdy ze względu na okoliczności naruszenia możliwa jest identyfikacja adresata. W praktyce bardzo często spotykane są różne metody kamuflowania naruszenia prawa do czci.
Pierwsze krasnale (jak na zdjęciu) zostały namalowane w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 we Wrocławiu. Nikt nie przypuszczał, że ponad 30 lat później autor otrzyma 666 666 złotych i 66 groszy odszkodowania za użycie grafiki bez zgody autora.
„Jest mi przykro, ale nie współczuję Polakom. Zazdroszczę im” – taka wypowiedź jednego ze słowackich dziennikarzy obiegła media dwa dni po katastrofie w Smoleńsku. W sprawie właśnie zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że wypowiedź dziennikarza mieści się w granicach wolności słowa.
Kwoty wypłacanych odszkodowań rosną, ale nadal powtarzają się naruszenia dóbr osobistych. Poniższe informacje warto przeanalizować przed wystąpieniem na drogę sadowa. Podpowiadamy, jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych uzyskać najlepiej.
Kłamstwa (fake news) w mediach pojawiają się za często. Jednym ze sposobów jest sprostowanie prasowe. Innym proces cywilny o naruszenie dobrego imienia. Podpowiadamy, co warto zrobić.
Odmowa sprostowania musi być uzasadniona a redaktor naczelny jest obowiązany powiadomić o przyczynach odmowy. To nie koniec – możesz uzyskać nakaz sprostowania!
Dzisiaj weszła w życie nowa ustawa ułatwiająca poszkodowanym naprawienie szkód związanych z naruszeniem zasad konkurencji, m.in. stosowaniu zmów cenowych.
Negatywny komentarz w Internecie? – Można się go pozbyć, jeśli w sposób bezprawny narusza dobra osobiste. Można także uzyskać przeprosiny albo inną rekompensatę.
Zerwanie umowy powinno być uzasadnione. Bezpodstawne rozwiązanie umowy najczęściej wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami. Przede wszystkim kontrahent może domagać się dalszego wykonania umowy lub odszkodowania. W niektórych przypadkach będzie można uzyskać także karę umowną. Kilka miesięcy temu odebrałem prośbę o pomoc ze względu na zerwanie umowy. Był to przypadek bardzo ciekawy, ale jednocześnie bardzo trudny.…
Wczorajszy dzień był dla mnie szczególny. Prawomocnie zakończyła się sprawa o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, którą prowadziłem od 2013 r. Potwierdziły się moje przekonania, że warto poczekać na godziwe zadośćuczynienie. W procesie udało się uzyskać 10-cio krotnie wyższą kwotę świadczenia dla osoby poszkodowanej. W sprawie chodziło o bardzo tragiczny w skutkach wypadek samochodowy. Trzej przyjaciele,…
Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w konferencji „Ochrona wizerunku Fryderyka Chopina” zorganizowanej przez Urząd Patentowy RP z okazji obchodów Światowego Dnia Własności Intelektualnej.
Spór o nazwę zespołu muzycznego nie należy do prostych. Chętnie pomożemy Ci uzyskać pełne prawo do zespołu muzycznego!
Wszystkim Czytelnikom życzymy zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy!
W piątek pisałem o naruszeniu praw osób bliskich w filmie “Amok”. Temat bardzo zainteresował nie tylko media, ale i środowiska prawnicze.
Po interwencji bliskich ofiary Krystiana Bali dystrybutor musiał zmienić zwiastun. Powodem takiej decyzji sądu było to, że przez przeoczenie w spocie pojawiły się prawdziwe dane ofiary. Ale przecież nawet po zmianie tych danych film narusza dobra osobiste.
O tym, czy publikacja artykułu lub książki ma charakter bezprawny i czy rodzi odpowiedzialność cywilną przesądza w praktyce ocena przeciwstawnych wartości i racji. Kiedy publikacja narusza dobra osobiste rodziny konieczna jest szybka i wnikliwa analiza. Przed wdaniem się w spór warto wiedzieć jakie skutki może wywołać naruszenie dóbr osobistych dla osoby poszkodowanej oraz jej rodziny.
Wczoraj otrzymałem kolejne pytanie od czytelnika bloga, który zapytał o podatek dochodowy od odszkodowania za wypadek i uszczerbek na zdrowiu. Odpowiedź na pytanie czy odszkodowanie jest opodatkowane i jaki jest podatek należny nie jest oczywista.
W piątek (18.11.) na łamach „Super Expressu” zamieszczono przeprosiny dla byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej – Janusza Matusiaka. Problem w tym, że trudno je przeczytać…
To możliwe! Wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że wydawca ma zapłacić 150 000 zł zadośćuczynienia oraz zamieszczać przeprosiny przez 30 dni na pierwszej stronie wydania papierowego i serwisu SE.pl za wielokrotne naruszenie dóbr osobistych Moniki Głodek (żony Roberta Janowskiego).
Wynagrodzenie osób z tytułu korzystania z ich wizerunku nie jest wynagrodzeniem za korzystanie z praw autorskich. Co to oznacza?
Rodzina zaginionej w listopadzie ubiegłego roku Ewy Tylman dementuje informacje „Super Expressu”, jakoby ojciec zaginionej chciał złożyć wniosek do sądu o zadośćuczynienie – podaje Radio Merkury.
Na ostatniej demonstracji KOD-u w Warszawie odczytano, a nie – jak wcześniej – odśpiewano “Modlitwę o wschodzie słońca” Natana Tenenbauma, do której muzykę napisał Przemysław Gintrowski – informuje “Gazeta Wyborcza”.
7 rzeczy jakie musisz wiedzieć o odszkodowaniu (zadośćuczynieniu).
Wczoraj na łamach “Gazety Wyborczej” Andrzej Żuławski przeprosił Weronikę Rosati.
Czego można domagać się za naruszenie dóbr osobistych? Dzisiaj prezentuję 5 przykładów znanych osób poszkodowanych.
Serwis internetowy tygodnika “Wprost” opublikował ultimatum Liroya w którym muzyk zagroził, że jeżeli w ciągu doby satyryczna strona na Facebooku nie przestanie istnieć, zgłosi do prokuratury ten incydent jako szkalowanie posła na Sejm RP.
30.000 złotych zadośćuczynienia i obowiązek przeprosin Michała Tuska przez tygodnik „Wprost” – nakazał Sąd Okręgowy w Warszawie.
Jakiś czas temu na blogu informowałem o ważnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W tym wpisie przedstawiam spojrzenie Marcina Barańskiego – specjalisty z zakresu ochrony własności intelektualnej.
W mediach często padają takie słowa jak godność i cześć. Z moich obserwacji wynika jednak, że tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego co oznaczają i czym różnią się te dwa dobra osobiste. Jak jest z prawnego punktu widzenia?
„Resortowe dzieci. Służby” to kontynuacja głośnej książki „Resortowe dzieci. Media” traktującej o powiązaniach czołowych polskich dziennikarzy z władzami PRL. Pierwsza publikacja wywołała skandal i procesy sądowe.
Tak stwierdził Trybunał Konstytucyjny w jednym z ostatnich wyroków. Co to oznacza?
W polskim prawie istnieje wiele przepisów dotyczących zadośćuczynienia. Które z nich warto znać?
Nie istnieje obiektywna miara cierpienia. Podczas ustalania wysokości odszkodowania trzeba jednak zmierzyć tzw. “natężenie”, czyli rozmiar krzywdy. Tu przeczytasz o tym, jak się to robi.
Mogłoby się wydawać, że na wysokość zadośćuczynienia nie będzie wpływać rodzaj sądu rozpatrującego sprawę. W rzeczywistości często bywa inaczej…
Znajomość przepisów Kodeksu cywilnego to nie wszystko. Podstawy zadośćuczynienia można znaleźć również w innych ustawach.
Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim za swą głośną książkę o pisarzu – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Taką informację podał serwis Gazeta.pl.
Poproś o konsultację