Jeśli doszło do wypadku albo kolizji Sąd na podstawie art. 46 kk może nałożyć na sprawcę obowiązek naprawienia szkody. Warto pamiętać, że sprawca może uzyskać zwrot zapłaconej kwoty obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Czy sprawca wypadku komunikacyjnego na którego sąd nałożył obowiązek naprawienia szkody w postępowaniu karnym może żądać jej zwrotu od zakładu ubezpieczeń?
- Co to jest obowiązek naprawienia szkody?
- Czym różni się obowiązek naprawienia szkody w kodeksie karnym od tego w kodeksie cywilnym
- Jaki jest termin obowiązku naprawienia szkody?
- Czy obowiązek naprawienia szkody z wyroku karnego ulega przedawnieniu?
- Jakie są konsekwencje niewykonania obowiązku naprawienia szkody?
Obowiązek naprawienia szkody to środek karny, który polega na obowiązku zapłacenia określonej kwoty pieniężnej poszkodowanemu. Najczęściej obowiązek naprawienia szkody jest zasądzony od sprawcy obok kary zasadniczej.
Art. 46 k.k.
Art. 46 k.k. przewiduje, iż – w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.
Po dokonanej nowelizacji w art. 46 kodeksu karnego wyraźnie wskazano, iż orzekanie obowiązku naprawienia szkody przez sąd karny następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego (nie licząc przepisów dotyczących możliwości zasądzenia renty). To z kolei otwiera drogą do możliwości uzyskania zwrotu kwoty zapłaconej tytułem naprawienia szkody od ubezpieczyciela. Nowelizacja przepisu art. 46 k.k. wskazuje bowiem, iż sąd karny powinien orzekać naprawienie szkody we wszystkich formach przewidzianych przez prawo cywilne (poza rentą) – obowiązek naprawienia szkody podobnie jak zadośćuczynienie, gdy pozwalają na to przepisy prawa cywilnego.
Obowiązek naprawienia szkody kc
Mogłoby się wydawać, że obowiązek naprawienia szkody jest związany wyłącznie z kodeksem cywilnym. Jak wskazano powyżej aktualnie osoba poszkodowana może domagać się nałożenia obowiązku naprawienia szkody nie tylko w ramach procesu cywilnego, ale już na gruncie postępowania karnego zmierzającego do ukarania sprawcy. Przepisy pozwalające nałożyć obowiązek naprawienia szkody (analogicznie jak w przypadku prawa cywilnego) wprowadzono do procesu karnego w celu ułatwienia i przyspieszenia postępowania zmierzającego do naprawienia szkody.
Obowiązek naprawienia szkody kk
Pokrzywdzony w ten sposób unika uczestniczenia w dwóch postępowaniach – oszczędzając w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze – wniosek o naprawienie szkody złożony w sprawie karnej nie wymaga opłaty – jest więc tańszy niż pozew w sprawie cywilnej. Wniosek nie musi być także równie sformalizowany i obszerny jak pozew cywilny, przepisy prawa karnego w ogóle nie określają jego wymogów formalnych (choć oczywiście pokrzywdzony musi złożyć wniosek przepisanym prawem terminie).
Obowiązek naprawienia szkody termin
Zgodnie z art. 49a Kodeksu postępowania karnego wniosek dotyczący obowiązku naprawienia szkody może być zgłoszony do czasu zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Momentem początkowym umożliwiającym złożenie wniosku jest wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów.
Obowiązek naprawienia szkody bez terminu
Z kolei termin na realizację obowiązku naprawienia szkody nie został przewidziany w przepisach prawnych. Dlatego przyjmuje się, że obowiązek naprawienia szkody nałożony przez sąd powinien być wykonany na podstawie prawomocnego wyroku sądu.
Przedawnienie obowiązku naprawienia szkody z wyroku karnego
Obowiązek naprawienia szkody, podobnie jak inne środki karne regulowane przez kodeks karny, podlega przedawnieniu. Gdy od daty uprawomocnienia się wyroku upłynie 6 lat, niezapłacona kwota nie będzie mogła zostać wykonana.
Sprawca wypadku nie powinien liczyć na przedawnienie. Wystarczy bowiem, że w okresie biegu przedawnienia uprawniona osoba wystąpi do sądu lub komornika w celu wyegzekwowania obowiązku naprawienia szkody. W takim przypadku dojdzie do przerwania biegu przedawnienia a okres 6 lat przedawnienia zacznie biec od początku. Zdecydowanie rekomendowanym rozwiązaniem jest dokonanie zapłaty kwoty tytułem obowiązku naprawienia szkody oraz uzyskanie zwrotu zapłaconej w ten sposób kwoty od ubezpieczyciela.
Niewykonanie obowiązku naprawienia szkody
W przypadku braku realizacji obowiązku naprawienia szkody przez sprawcę dobrowolnie pokrzywdzony będzie miał możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego i przymusowe wyegzekwowanie świadczenia.
Spowoduje to jedynie dodatkowe koszty, których nie można będzie w żaden sposób odzyskać. Natomiast warto pamiętać, że istnieje możliwość uzyskania zwrotu kwoty zapłaconej tytułem obowiązku naprawienia szkody.
Wprawdzie Ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu kwot osobom, które działają bez pełnomocnika licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu. Najlepiej więc od razu zlecić pomoc specjaliście, który w razie odmowy będzie w stanie uzyskać zwrot na drodze postępowania sądowego.
Zwrot kwoty obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela
Dotychczas otrzymaliśmy wiele pytań odnośnie możliwości uzyskania zwrotu kwoty obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela. Wiele osób zastanawia się nad mocą prawną uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego – obowiązku naprawienia szkody. W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie.
Obowiązek naprawienia szkody jako środek karny może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się nad możliwością zwrotu kwoty zasądzonej w procesie karnym przez ubezpieczyciela z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).
Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu kwot zapłaconych na rzecz osób poszkodowanych osobom, które działają bez pełnomocnika licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu.
Co obejmuje nasza usługa prawna
W sprawach o zwrot obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela pomoc prawna kancelarii obejmuje:
- dogłębną analizę sprawy oraz wydanie opinii dotyczącej możliwości uzyskania zwrotu obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela;
- uzyskanie wszystkich dokumentów przez sprawcę zdarzenia potrzebnych do uzyskania zwrotu obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela;
- przeprowadzenie z zakładem ubezpieczeń postępowania zmierzającego do uzyskania zwrotu obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela;
W przypadku nieuzyskania zwrotu obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela kancelaria kieruje sprawę do sądu w celu uzyskania zwrotu obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela.
Choć zdarza się to stosunkowo rzadko kancelaria pomaga także w przymusowej egzekucji świadczenia od ubezpieczyciela.
Działamy na terenie całej Polski i dotychczas wielokrotnie uzyskaliśmy zwrot obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela.
Czy obowiązek naprawienia szkody wchodzi do spadku?
Tak, obowiązek naprawienia szkody jako dług obciążający sprawcę zdarzenia wchodzi do spadku i powinien zostać uregulowany przez spadkobierców.
Natomiast w przypadku śmierci osoby pokrzywdzonej obowiązek naprawienia szkody jako nawiązka może zostać zasądzona na rzecz osób bliskich.
Czy obowiązek naprawienia szkody ulega przedawnieniu?
Tak – obowiązek naprawienia szkody, podobnie jak inne środki karne regulowane przez kodeks karny, podlega przedawnieniu. Gdy od daty uprawomocnienia się wyroku upłynie 6 lat, niezapłacona kwota nie będzie mogła zostać wykonana.
Pamiętajmy jednak, że gdy w okresie biegu przedawnienia uprawniona osoba wystąpi do sądu lub komornika w celu wyegzekwowania obowiązku naprawienia szkody dojdzie do przerwania biegu przedawnienia. W takiej sytuacji termin przedawnienia zacznie biec od początku.
Co obejmuje obowiązek naprawienia szkody?
Wiele osób nie dostrzega jaka jest różnica w pojęciach zadośćuczynienie a obowiązek naprawienia szkody. Obowiązek naprawienia szkody ze swojego założenia to środek karny, który stosowany jest w celu przyspieszenia uzyskania rekompensaty pieniężnej przez osobę poszkodowaną. Kwota zasądzona tytułem obowiązku naprawienia szkody ma być “ułatwioną” formą odszkodowania w procesie cywilnym. Tymczasem zadośćuczynienie pieniężne ma stanowić nie doskonałą formę rekompensaty krzywdy po stronie poszkodowanego.
Wiele osób zastanawia się także czy obowiązek naprawienia szkody wyklucza zadośćuczynienie? Nie. W przypadku, gdy kwota rekompensaty jest niewystarczająca dla osoby poszkodowanej najczęściej dochodzi ona zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w odrębnym procesie cywilnym.
Sprawdź czy należy Ci się zwrot kwoty obowiązku naprawienia szkody od ubezpieczyciela!
Chcesz otrzymać bezpłatną ocenę?
Wystarczy, że użyjesz formularza poniżej.
Załącz wyrok, w którym sąd nałożył obowiązek zapłaty nawiązki, obowiązek naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego w procesie karnym lub opisz sytuację swoimi słowami. Możesz załączyć także decyzję zakładu ubezpieczeń (jeżeli posiadasz decyzję ubezpieczyciela).
Dotychczas wielokrotnie pomogliśmy osobom uzyskać zapłatę świadczenia przez ubezpieczyciela z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (nawiązki, obowiązek naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego) zasądzonego na rzecz pokrzywdzonego w wyroku karnym. Skontaktuj się! Gwarantujemy, że błyskawicznie i bez kosztowo uzyskasz odpowiedź!