Wprawdzie podmioty, które nie są ludźmi nie mogą odczuwać emocji (np. bólu, żalu czy smutku) to jednak w praktyce dostrzeżono, że każdy podmiot jest zainteresowany poszanowaniem szczególnych jego wartości.
Przykładem może być tutaj utrzymanie określonej renomy przedsiębiorstwa (tzw. dobrej sławy) przejawiającej się w założeniu utrzymania prawdziwej i rzeczywistej opinii o tym podmiocie, a także określonej pozycji, jaką ten podmiot zajmuje w określonym środowisku czy zagwarantowania możliwości realizacji pewnych funkcji.
Można wskazać na pewne podobieństwa praw podmiotów innych niż ludzie takich jak spółki, firmy czy fundacje do prawa do czci. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule: Prawo do czci. Dobre mniemanie podmiotów prawnych przekłada się na określone działania klientów czy beneficjentów świadczonych usług. W konsekwencji naruszenia może dojść do utraty korzyści z prowadzonej działalności.
Do naruszenia renomy u podmiotów innych niż ludzie może dojść w podobny sposób jak u ludzi. Do najczęstszych naruszeń dochodzi w wyniku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji lub nierzetelnych opinii. Do naruszenia może dojść zarówno wprost, jak również pośrednio. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Naruszenie nawet gdy mówi się między wierszami.
O innych przykładach naruszenia renomy podmiotów prawnych możesz przeczytać w artykule: Naruszenie renomy firmy – przykłady spraw.
Natomiast ze względu na to, że podmioty, które nie są ludźmi nie mogą odczuwać emocji nie sposób przyjąć analogii do prawa do godności. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Prawo do godności osobistej.
Często naruszenie skierowane przeciwko określonemu podmiotowi np. spółce, fundacji będzie prowadzić do naruszenia dóbr osobistych. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Naruszenie dóbr osobistych członka zarządu.
W praktyce zdarza się także, iż do naruszenia szczególnych wartości dochodzi podczas konfliktu wspólników. W artykule: Zaskarżanie uchwał – wnioski z raportu „Spory wspólników” możesz przeczytać o tym w jaki sposób kształtuje się praktyka orzecznicza sądów w zakresie spraw związanych ze sporami w spółkach.
Czytaj powiązane artykuły:
- Prawo do prywatności
- Naruszenie praw grupy osób
- Odszkodowanie za nieudane wesele
- Zamiana dzieci w szpitalu odszkodowanie
- Hałas na boisku odszkodowanie 50 000 złotych zasądzone
- Zerwanie umowy kara
- Jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych
- Naruszenie dóbr osobistych skarga kasacyjna uwzględniona
- Naruszenie praw osób bliskich
- Godność i cześć!
- Prawo do szacunku osoby zmarłej
- Naruszenie dóbr osobistych mieszkańców
- Kinga Jasiewicz – brak naruszenia dóbr osobistych?
- Proces maturzystki zakończony
- Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim
- Nazwisko jako marka produktu a naruszenie dóbr osobistych
- Dobra osobiste – 5 przykładów znanych osób poszkodowanych
- Ochrona wizerunku osoby znanej
- Naruszenie dóbr osobistych Liroya
1 komentarz