Odpowiedzialność prawna za linkowanie

Jacek Miłaszewski

Wiele osób korzystających z internetu zamieszcza linki do innych stron internetowych. Niekiedy takie działanie może zostać uznane za naruszenie dóbr osobistych, a osoba, która umieszcza linki może ponosić odpowiedzialność karną oraz cywilną.

Podobnie jak inne działania linkowanie może prowadzić do naruszenia czci lub godności człowieka. W artykule: Prawo do czci wskazano, iż osoba dopuszczająca się naruszenia może odpowiadać za zarówno karnie, jak również cywilnie. Na gruncie prawa karnego przyjmuje się rozgraniczenie wspomnianych dwóch dóbr osobistych. W przypadku naruszenia czci mamy do czynienia z przestępstwem zniesławienia uregulowanego w art. 212 Kodeksu karnego. Natomiast w przypadku naruszenia godności będzie to przestępstwo zniewagi z art. 216 Kodeksu karnego.

W przypadku naruszenia szczególnych wartości takich jak godność czy cześć człowieka osoba poszkodowana może skorzystać także z wielu środków prawnych, np. opublikowania przeprosin, odszkodowania czy zadośćuczynienia. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule: Jak orzekają sądy w sprawach o naruszenie dobrego imienia oraz Jak orzekają sądy w sprawach naruszenia godności.

O odpowiedzialności za linkowanie możemy mówić w przypadku, gdy osoba zamieszczająca link jest świadoma, iż treści do których prowadzą linki naruszają obowiązujące prawo i mogą naruszać dobra osobiste. W niektórych przypadkach bezprawność działania będzie oczywista, np. gdy na stronie do której prowadzi link znajdują się treści zawierające obraźliwe i wulgarne treści.

W praktyce przyjmuje się, że samo przekazanie przez użytkownika internetu innej osobie linku do artykułu prasowego nie stanowi co do zasady naruszenia dóbr osobistych i nie jest bezprawne, jednak inaczej jest w sytuacji, gdy osoba przekazująca działa w określonym celu i jest świadoma możliwości wystąpienia negatywnych skutków takiego działania oraz możliwości wyrządzenia krzywdy innej osobie, której dotyczy przekazywana informacja.

O tym, że linkowane treści mają charakter bezprawny osoba, która dokonała linkowania może dowiedzieć się w późniejszym czasie, np. w wyniku interwencji osoby poszkodowanej. W takim przypadku odpowiedzialność rozpocznie się od momentu uzyskania przez osobę linkującą wiarygodnej informacji o naruszeniu prawa oraz niewykonania żądań np. usunięcia linku.

Czytaj powiązane artykuły:

Poproś o konsultację

      Kontakt