W sprawach godności człowieka sądy często orzekają zgodnie z żądaniem pozwu. Z orzeczeń przeanalizowanych w raporcie wynika, że sądy uwzględniały powództwo o ochronę godności w ponad 80% przypadków.
Sądy wydawały wyroki, w których powodowie wnosili o:
- Zaniechanie naruszenia prawa do godności
Tak było w 40% badanych spraw. W przypadku złożenia takiego żądania sądy uwzględniały je w ponad 80% badanych spraw. Sądy wydawały wyroki, w których przyznawały rację powodom np. zakazując dalszego sugerowania popełnienia czynów karalnych, używania obraźliwych słów czy komentarzy. Zauważalna była także tendencja do składania wniosków o odszkodowanie obok zaniechania prawa do godności. W takich przypadkach powodowie uzasadniali żądane odszkodowanie właśnie długotrwałą uciążliwością związaną z postępowaniem ich przeciwników.
- Opublikowanie przeprosin za naruszenie prawa do godności
Żądania takie zostały zgłoszone przez powodów w blisko 90% badanych spraw, przy czym sądy uwzględniały żądania we wszystkich sprawach, za wyjątkiem tych, w których w ogóle nie stwierdzały naruszenia dóbr osobistych. Sądy najczęściej nakazywały przeprosiny poszkodowanych w prywatnej wiadomości. Zdarzały się jednak sprawy, w których sprawcy krzywdy musieli zapłacić wysokie odszkodowanie oraz opublikować przeprosiny w mediach.
Przykładowe przeprosiny za naruszenie godności:
“Spółka …………………… przeprasza pana …………………… za naruszenie jego dóbr osobistych w piśmie z dnia …………………… skierowanym do …………………… poprzez podanie nieprawdziwych informacji, naruszających jego godność oraz inne dobra osobiste”.
- Zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny
Jedynie w 20% badanych spraw zgłoszono roszczenia o zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Najczęściej były to roszczenia składane obok wniosków o odszkodowanie czy zadośćuczynienie za naruszenie godności. Roszczenia o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej uzyskały poparcie sądu rozstrzygającego sprawę w około 50% badanych spraw.
- Zadośćuczynienia pieniężnego dla siebie za doznaną krzywdę
Wnioski o odszkodowanie z tytułu doznanej krzywdy (zadośćuczynienie) zostały zgłoszone w ponad 50% badanych przypadków. W tych sprawach sądy uwzględniały powództwa w 65% badanych przypadków.
- Odszkodowania za szkody majątkowe
Najmniej, bo jedynie w 40% spraw wytaczający powództwo walczyli o odszkodowanie za szkody majątkowe powstałe w wyniku naruszenia ich godności. Sądy uwzględniały roszczenia o odszkodowanie w około 55% badanych spraw. Najczęściej sprawy o odszkodowanie były oddalane ze względu na brak wykazania związku przyczynowego ze szkodą czy samej wysokości szkody.