Wypadek w gospodarstwie rolnym odszkodowanie

Jacek Miłaszewski

Wypadek w gospodarstwie rolnym może powodować znaczne szkody w mieniu i na osobie. Dlatego w Polsce wprowadzone zostało obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika.

Tak jak ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ubezpieczenie OC rolnika należy do kategorii ubezpieczeń gospodarczych i obowiązkowych. Jego celem jest zapewnienie odszkodowania osobom, które poniosły szkodę powstałą w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa. Jest to podyktowane głównie charakterem oraz częstotliwością wypadków w rolnictwie.

Kogo chroni ubezpieczenie OC rolnika?

Ubezpieczenie to ma chronić rolnika przed poniesieniem straty w przypadku powstania szkody związanej z prowadzonym przez niego gospodarstwem rolnym. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie obejmuje nie tylko szkody wyrządzone przez samego rolnika, lecz także każdej osoby, która pracuje w gospodarstwie rolnym. Zakład ubezpieczeń powinien zatem wypłacić odszkodowanie zarówno wtedy, gdy szkodę wyrządził sam rolnik, jak i np. osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, pracująca czy też jedynie pomagająca np. w formie pomocy sąsiedzkiej.

Od czego chroni ubezpieczenie OC rolnika?

W tym obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej odszkodowanie wypłaca się w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadaczy gospodarstwa rolnego tzn. w przypadku, gdy rolnik lub osoba pracująca w jego gospodarstwie będą  zobowiązani do naprawienia powstałej szkody.

Zasadą jest odpowiedzialność na zasadzie winy, nakazująca wykazać, że w konkretnej sprawie doszło do naruszenia reguł ostrożności w prowadzonym gospodarstwie rolnym.

Ile pieniędzy można otrzymać z ubezpieczenia OC rolnika?

Generalnie odszkodowanie powinno wynosić tyle co szkoda. Z polisy posiadacza pojazdu mechanicznego możemy jednak domagać się pieniędzy tylko do wysokości sumy gwarancyjnej ustalonej w umowie ubezpieczenia. Suma ta stanowi bowiem górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Warto wiedzieć, że aktualne przepisy przewidują minimalne sumy gwarancyjne dość wysoko:

– w przypadku szkód na osobie  5 000 000 euro – odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych;

– w przypadku szkód w mieniu  1 000 000 euro – w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Poproś o konsultację

      Kontakt