“Gazeta Wyborcza” poprosiła o podanie 5 najczęstszych powodów braku wypłaty odszkodowania (zadośćuczynienia). Brak trwałych następstw, krótkotrwałe leczenie – to nagminne wymówki zakładów ubezpieczeń. Zobacz pozostałe.
Odmowa wypłaty odszkodowania
Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych związane są z procesem leczenia. W swoich decyzjach zakłady ubezpieczeń powołują się na brak trwałych następstw zdarzenia w postaci uszczerbku na zdrowiu lub przemijających kłopotów psychicznych.
Ubezpieczyciele często zwracają uwagę, iż poszkodowany odbył krótkotrwałe leczenie lub zgłosił się do lekarza zbyt późno. Jeżeli od wypadku do pierwszej wizyty u lekarza minie kilka dni, poszkodowany otrzyma decyzję odmowną. W takich przypadkach to niemal pewne, że zakład ubezpieczeń powoła się na brak adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem a szkodą.
Odmowa wypłaty odszkodowania – inne powody
Do innych powodów odmów należą te związane z okolicznościami zdarzenia. W decyzjach często zwraca się uwagę na niewielką siłę zderzenia czy pochłanianie siły uderzenia przez konstrukcję pojazdu. Do takich wniosków likwidatorzy dochodzą na podstawie analizy dokumentacji fotograficznej pojazdów wykonanej na miejscu kolizji.
Pamiętajmy, że praktyki zakładów ubezpieczeń nie zawsze są zgodne z prawem. Walka poszkodowany – zakład ubezpieczeń zdaje się nie mieć końca. Dlatego zawsze warto sprawdzić czy podana przez ubezpieczyciela przyczyna była prawdziwa i zasadna.
Najczęstsze przyczyny braku odszkodowania
Tak najczęściej uzasadniana odmowa wypłaty odszkodowania.
- Brak trwałych następstw (trwałego uszczerbku na zdrowiu);
- Krótkotrwałe leczenie;
- Zgłoszenie do lekarza po kilku dniach od wypadku;
- Niewielka siła zderzenia;
- Pochłanianie uderzenia przez konstrukcję pojazdu.
Pełny tekst znajdziesz w artykule “Gazety Wyborczej”.
Odmowa wypłaty w decyzji?
Jeżeli w decyzji znalazłeś, którąś z poniższych przyczyn napisz do mnie na kontakt@przepraszamniewystarczy.pl !
Chętnie udzielę bezpłatnej konsultacji! Pamiętaj, że bezpodstawna wypłata odszkodowania to częsta praktyka zakładów ubezpieczeń!
1 komentarz