Po ostatnim wyroku portal WP Finanse zapytał nas czy zwycięstwo Jana Rokity może zachęcić innych byłych internowanych do dochodzenia roszczeń. Odpowiadamy!
Myślę, że to możliwe. Praktyka pokazuje, że im więcej spraw o zadośćuczynienie, tym chętniej sądy przyznają rację skarżącym.
Chodzi o sprawę, w której Jan Rokita żądał 259 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdę i 290 tys. odszkodowania za straty, które poniósł w wyniku kilkumiesięcznego pobytu w ośrodku dla internowanych w Załężu. Więcej w artykule:
Prawnik o sprawie Rokity: im więcej spraw o zadośćuczynienie, tym chętniej sądy biorą stronę powodów
Pani Redaktor Martyna Kośka zapytała mnie co bierze się pod uwagę przy wymiarze zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Odpowiedziałem, że to trudne pytanie, bo każdą sprawę trzeba dogłębnie przeanalizować.
Chciałbym przedstawić krótkie wyjaśnienie:
O przykładowych okolicznościach, które mają wpływ na wysokość odszkodowania pisałem już o tym na blogu w artykule Jak wycenić krzywdę?
Kwoty wypłacanych odszkodowań rosną – to fakt. Polecam bardzo ciekawą historię, którą opisałem w artykule „Warto było poczekać na godziwe zadośćuczynienie”
Media bardzo często donoszą o coraz to nowych naruszeniach. Każdy przypadek jest inny, dlatego przygotowaliśmy informacje, które warto przeanalizować w każdej sprawie, w której doszło do naruszenia szczególnych wartości. Przeczytasz o tym w artykule Jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych.