W sprawach przeanalizowanych w raporcie wynika, że wniosek o zabezpieczenie powództwa o ochronę godności został złożony jedynie w 20% badanych przypadków.
To wynik niższy niż w przypadku ochrony innych szczególnych wartości np. prawa do renomy firmy czy tajemnicy korespondencji, gdzie wnioski o zabezpieczenie powództwa były składane statystycznie aż w 60% badanych spraw. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule: Natychmiastowa ochrona PR firmy
Ochrona godności – zabezpieczenie
Wnioski o zastosowanie natychmiastowej ochrony godności składane były natomiast częściej, niż w przypadku naruszeń prawa do spokojnego mieszkania, co może zastanawiać. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Wniosek o zabezpieczenie w sprawie o ochronę prawa do spokojnego mieszkania
Statystycznie w sprawach o ochronę godności wnioski o zabezpieczenie powództwa były uwzględnianie w około 20% badanych spraw.
Zakaz publikowania informacji
Najczęściej powodowie domagali się zakazania pozwanemu publikowania jakichkolwiek informacji dotyczących powodów do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu.
Takie wnioski były jednak najczęściej oddalane przez sądy, które wskazywały, że wniosek o zabezpieczenie był zbyt ogólnikowy co stwarzało możliwość dowolnej i swobodnej interpretacji. W orzeczeniach podkreślano, że tak sformułowany wniosek ma charakter cenzury prezencyjnej oraz powoduje, że pozwany nie mógłby krytykować w żaden sposób powoda. Tym samym sądy przyjmowały, że wydanie takiego zakazu zmierzałoby do pozbawienia pozwanych prawa do wyrażania swoich opinii.
W niektórych sprawach sądy oddalały wnioski o natychmiastową ochronę prawa do godności wskazując, iż ocena czy doszło do naruszenia dobra osobistego wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w sprawie.