W przeanalizowanych orzeczeniach wniosek o zabezpieczenie powództwa o ochronę nietykalności mieszkania został zgłoszony jedynie w kilku sprawach.
Sprawy te najczęściej dotyczyły bardzo natarczywych naruszeń, jak np. wielokrotne kontaktowanie się z właścicielem nieruchomości, a także groźby mające na celu zastraszenie właściciela oraz wymuszenie na nim podjęcia określonych działań dotyczących nieruchomości.W sprawach, w których złożono wnioski o udzielenie zabezpieczenia sądy najczęściej je uwzględniały. Statystycznie wnioski były uwzględnianie niemal w 80% badanych spraw.
Natychmiastowy zakaz naruszania miru domowego
W toku jednej z takich spraw sąd zakazał osobie pozwanej podejmowania działań naruszających prawo do nietykalności mieszkania, w tym używania gróźb, a nawet kontaktowania się z właścicielem nieruchomości. Ostatecznie właściciel nieruchomości wygrał proces uzyskując przeprosiny, odszkodowanie oraz zadośćuczynienie związane z naruszeniem szczególnych wartości.
Pamiętajmy jednak, że wniosek o zabezpieczenie powództwa może być złożony poza pozwem i objęty odrębnym postępowaniem. Istnieje zatem możliwość, że w raporcie nie został odnotowany wniosek o zabezpieczenie, który został złożony na gruncie innego postępowania sądowego.