Insynuacje w wywiadzie prasowym
W treści wywiadu pozwany wypowiada jednoznacznie, że powód jako dyrektor doprowadził finanse spółki do ruiny. Zasugerował także, że powód mógł tym samym popełnić przestępstwo a także, że w związku z tym powinno być wszczęte przeciwko niemu postępowania karne. Zarzuty były nieprawdziwe. Stan finansów był zgody z przepisami, nigdy nie budziły zastrzeżeń zarządu.
Polecam przeczytać także wywiad z prof. dr hab. Ireneusz C. Kamińskim o tym gdzie kończy się wolność słowa.
Sugerowanie nielojalności względem pracodawcy
Konflikt brata i siostry, w ramach którego brat skierował do pracodawcy siostry informacji sugerującej jej nielojalność względem pracodawcy.
Działanie na szkodę spółki to częsty zarzut stawiany członkom zarządu. Zdarza się, że o nielojalność posądzany jest także pracownik. Konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Zobacz artykuł Działanie na szkodę spółki – zarzut stawiany członkom zarządu
Naruszenie regulaminu – brak postępowania dyscyplinarnego
Pozwany bez przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania dyscyplinarnego wydał orzeczenie w którym uznał, że powód naruszył dyspozycję regulaminu tj. usiłowaniu lub dokonaniu czynów mających na celu nieprawne osiągnięcie korzyści majątkowych związanych ze swoją działalnością. Naruszenie miało polegać na postąpieniu wbrew regulaminowi.
Napastliwa krytyka
Powódka – zarządca nieruchomości na mocy umowy ze wspólnotą stała się celem ciągłych nieuzasadnionych ataków ze strony zarządu wspólnoty, w skład którego wchodzili pozwani. Powódka była przez wiele miesięcy krytykowana w sposób wysoce napastliwy, nie merytoryczny i stojący w sprzeczności z faktami, które miały miejsce. Kulminacją działań pozwanych było skierowane przez nich do członków wspólnoty listu, w którym znalazły się nieprawdziwe zarzuty oraz szkalujące ją oceny.
Nieprawdziwe informacje w wywiadzie prasowym
Powód – osoba sprawująca funkcje publiczną. Zawarte w materiale prasowym treści na jego temat były nieprawdziwe, a użyte sformułowania miały charakter nieuprawnionych sugestii mających na celu przypisanie powodowi “dorobienia się” w trakcie pracy na rzecz gminy. Podawane są dane na temat posiadanych składników majątkowych. Podane w artykule dane były nieprawdziwe – sugerowały nabycie przez powoda majątku podczas, gdy nabyty był wcześniej.
Zobacz artykuł Kto przeprasza za nieprawdziwe informacje? ,który traktuje o tym dlaczego redakcja może być podmiotem, który przeprasza za niezgodne z prawem materiały prasowe.
Nieprawdziwa informacja w KRD
W KRD (Krajowym Rejestrze Długów) widniała informacja o zadłużeniu powoda wobec pozwanego. Powód w międzyczasie musiał skorzystać z mniej korzystnego leasingu oraz nie uzyskał zezwolenia na terminale płatnicze. Powód otrzymywał około 8 wezwań do zapłaty (ok. dwa miesięcznie). Powód przekonywał że nie uzyskał kredytu bankowego a w związku z tym nie mógł otworzyć sklepu co wygenerowałoby dochód.
W tej sprawie polecam przeczytać także artykuł Dobre imię przedsiębiorcy jest bezcenne