Jakiś czas temu prezentowałem przypadek poszkodowanego, któremu bezprawnie zajęto ciągnik. Dzisiaj kolejny przykład bezprawności komorniczej. Uważam, że to skandal a poszkodowani powinni walczyć o odszkodowanie za komornika!
„Ci ludzie zabrali mi spokój, poczucie bezpieczeństwa, ale również wiarę w istniejące w Polsce prawo”. Taką wypowiedzą zaczyna się reportaż TVN-u (tutaj cały reportaż).
O co chodzi w sprawie?
Pomimo tego, że pani Mariola Augustyniak nie miała długów w jej domu pojawił się asesor komorniczy, który zajął wiele przedmiotów z domu kobiety, m.in., pralkę, lodówkę i keyboard, na którym dziecko uczyło się grać.
To nie pierwszy przypadek ludzkiej krzywdy związanej z bezprawnością organu, który został powołany do egzekucji orzeczeń sądowych.
Co może komornik?
W “Gazecie Wyborczej” pojawiła się ciekawa wypowiedź osoby, która zajmowała się windykacją długów. Poniżej krótki cytat, który przedstawia problem (cały artykuł znajdziesz tutaj).
“Przepisy tak są skonstruowane, że nawet jeśli tylko wynajmujesz mieszkanie, to komornik może wejść i zabrać, co chce. On nie bada, czy jest to majątek należący do współlokatorów czy właściciela nieruchomości. Dopiero ty albo osoba trzecia, czyli na przykład właściciel mieszkania, możecie go pozwać o zwolnienie czegoś spod egzekucji”.
Gdy komornik łamie prawo
Gdy komornik działa wbrew przepisom np. dokonuje czynności egzekucyjnych pomimo braku długu walcz o swoje prawa!
Odpowiedzialność komornika
Za niezgodne z prawem działania komornika odpowiada nie tylko komornik, który postąpił bezprawnie, ale również Skarb Państwa.
Aby mówić o odpowiedzialności trzeba wykazać bezprawność (działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem) bez względu na zawinienie komornika.
Przed sądem należałoby wskazać np. że nie zostało wydane orzeczenie, które komornik mógłby egzekwować.
Czego może domagać poszkodowany?
Poszkodowany może domagać się od komornika odszkodowania i zadośćuczynienia. Pisałem już o tym na blogu. Poniżej wybrane artykuły:
Kiedy można domagać się pieniędzy?
Jak odróżnić odszkodowanie od zadośćuczynienia?
Komentarz
Myślę, że w przedstawionym przypadku raczej nie byłoby problemu z wykazaniem bezprawności działań komornika przed sądem. W procesie należałoby jednak wykazać również rozmiary krzywdy lub szkody powstałej w wyniku postępowania komornika. Pamiętajmy, ze przyznane zadośćuczynienie lub odszkodowanie będzie stanowić właśnie rekompensatę krzywdy lub szkody.
Odpowiedzialność komornika – przepisy
Art. 23 ustawy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 882)
ust. 1. Komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności.
ust. 2. Zastępca komornika ponosi odpowiedzialność jak komornik w zakresie czynności, które wykonywał.
Odpowiedzialność Skarbu Państwa za komornika – przepisy
Art. 417 § 1 Kodeksu cywilnego
Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
Odpowiedzialność komornika – orzecznictwo:
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 28 marca 2013 r., sygn. akt I ACa 815/12
Witam. Jeżeli komornik działa w dobrej wierze nie wiedząc, że tytuł wykonawczy jest już spłacony dobrowolnie albo sfałszowany, to chyba nie ponosi odpowiedzialności? Takich egzekucji na podstawie już spłaconych wyroków jest podobno sporo w skali całej Polski. Może nie jest to głupi pomysł stworzyć bazę spłaconych orzeczeń? Tylko jak zmusić wierzyciela do dokonania w niej wzmianki…
Komornik działa na wniosek wierzyciela. Jeżeli więc dług został już spłacony, a wierzyciel nadal prowadzi egzekucję to w takim przypadku to on ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę. Uważam, że w takim wypadku osoba poszkodowana będzie mogła dochodzić odszkodowania bezpośrednio od komornika. Odpowiedzialność tego podmiotu jest oparta o przesłankę bezprawności i jest niezależna od winy, natomiast nie ma wątpliwości, że prowadzenie egzekucji w przypadku nieistnienia długu. Oczywiście w takim przypadku komornik będzie miał roszczenie o zapłatę tego odszkodowania do podmiotu wszczynającego egzekucję.
Nie widzę potrzeby tworzenia bazy spłaconych orzeczeń. Myślę, że wystarczy konsekwentnie realizować swoje prawa. A jeśli dochodzi do nadużycia – walczmy o swoje prawa!