Jak orzekały sądy okręgowe w sprawach o naruszenie prawa do wizerunku?

Jacek Miłaszewski

Z przeanalizowanych w raporcie wyroków wynika, że sądy okręgowe uwzględniały powództwo o ochronę wizerunku aż w 86 % przypadków.

Co można uzyskać w przypadku naruszenia wizerunku?

  1. Zaprzestanie naruszenia wizerunku np. w postaci usunięcia fotografii z miejsc publicznych.

Tak było jednak jedynie w 16% badanych spraw, przy czym w przypadku złożenia takiego żądania sądy uwzględniały je w każdej sprawie. Sądy wydawały wyroki, w których w pełni przyznawały rację powodom np. nakazując usunięcie fotografii tych osób z materiałów prasowych czy bilbordów.

  1. Opublikowanie przeprosin za naruszenie prawa w określonej formie

Tak było w 50% badanych spraw, przy czym sądy uwzględniały żądania w 66% przypadków.

Sądy nakazywały przeprosiny w ściśle określonym miejscu np. w formie pisemnej w skierowanym do powoda naruszeniu, w prasie lub wydaniu internetowym gazety. Sądy w treści orzeczeń określały oprócz okresu, w którym przeprosiny mają być publikowane także rozmiar, czcionkę, kolor oraz ramkę tekstu, w którym miały pojawić się przeprosiny. W treści przeprosin najczęściej wskazywano, iż strona pozwana dopuściła się naruszenia wizerunku osoby poszkodowanej, a także innych naruszeń np. naruszenia prawa do czci czy prywatności.

Przykładowa treść przeprosin

„Wyrażamy ubolewanie z powodu naruszania przez ……………………………… wizerunku pana ………………………………. Przepraszamy pana ……………………………… za rozpowszechnianie jego wizerunku w sieci internet, jak również za to, że nie uwzględniliśmy jego żądań i wizerunek ten nadal rozpowszechniany był w internecie”.

  1. Zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny

Choć istnieje możliwość skorzystania z takiego uprawnienia w żadnej z badanych spraw strona powodowa nie domagała się zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny z tytułu naruszenia prawa do wizerunku.

4. Zadośćuczynienia pieniężnego dla siebie za doznaną krzywdę.
Tak było w 83% badanych spraw, przy czym w tych sprawach sądy uwzględniały żądania aż w 90% przypadków.

Przykładowo oprócz przeprosin wydawca jednego z popularnych serwisów musiał zapłacić 10 000 złotych zadośćuczynienia z tytułu bezprawnych działań naruszających wizerunek osoby poszkodowanej.

5. Odszkodowania za szkody majątkowe

W 33% badanych spraw wytaczający powództwo domagali się odszkodowania za szkody majątkowe, przy czym w tych sprawach sądy uwzględniały żądania aż w 90% przypadków.

Przykładowo przedsiębiorca, który wykorzystał zdjęcia osoby znanej do promocji restauracji bez jej zgody został zobowiązany do zapłaty ponad 20 tys. złotych odszkodowania.

Poproś o konsultację

      Kontakt